Omrzliny vzniknou snadno. A nemusíte přitom být na polárním kruhu

Podobně jako popáleniny mohou i omrzliny nenávratně poškodit naši kůži. A nemusíme být zrovna nikde poblíž Eskymáků. Mohou totiž velmi snadno vzniknout i během dovolené na horách.

Podobně jako popáleniny mohou i omrzliny nenávratně poškodit naši kůži. A nemusíme být zrovna nikde poblíž Eskymáků. Mohou totiž velmi snadno vzniknout i během dovolené na horách.

Krystalky ledu – nepřátelé buněk

Za všechno mohou krystalky ledu, které se začínají formovat ve tkáních či kůži. Nejvíce ohrožené jsou prsty na nohou i rukou, nos, tváře a uši. Jednoduše řečeno tyto části těla prostě zmrznou. Led tak dokáže naše buňky zničit. Omrzlá část těla může vypadat modře, bíle nebo je úplně bledá. Často vzhledem připomíná popáleninu. Na rozdíl od ní však omrzlina o sobě nedá vědět včas. Postižený člověk pak často zpočátku ani neví, že se vytvořila.

Pokud však máme na toto poranění podezření, je nutné zachovat určité zásady:

  • Nesnažte se omrzlinu zahřát tehdy, pokud nevíte, zda náhodou nedojde opět k jejímu prudkému ochlazení v mrazu. Zároveň by ale měla být „rozmražena“ ne později než za 24 hodin po vzniku.
  • Pokud víte, že již k ochlazení nedojde, naplňte mělčí čistou nádobku vodou s teplotou lidského těla (popřípadě o něco vyšší) a postiženou část těla do ní ponořte.
  • Udržujte stálou teplotu vody v nádržce. Přibližně za půl hodiny by mělo dojít k roztátí postižené části těla.
  • Omrzliny nikdy netřete oděvem či ručníkem.
  • Neužívejte k prohřátí topení, oheň či jiné rychle se zahřívající pomůcky.
  • V nouzi můžete k zahřátí použít tělesné teplo. V praxi to znamená, že například omrzlé prsty umístíte pod paži a tím je zahřejete.
  • Jakmile je to možné, zajistěte lékařskou pomoc.

Léčba omrzliny bude trvat delší dobu. Její hojení bude vypadat podobně jako hojení rány po popálenině. Po poradě s lékařem je možné na další ošetřování omrzlin použít HemaGel. Jeho účinky podpoří rychlejší hojení a zmírní bolest při převazech.

Důležité je vědět, že omrzlinám se dá předejít. Vždy si proto pořiďte oblečení vhodné do prostředí, kam se vydáváte. Pokud jdete na hodinovou procházku po okolí, vystačíte si s běžným zimním oblečením. Vydáváte se do hor, kde budete mnoho hodin v extrémnějších teplotách? Pak se poraďte ve specializovaných prodejnách, co vše si s sebou pořídit. Taková investice nebývá nejnižší, z hlediska zachování vašeho zdraví se ale rozhodně vyplatí. Nikdy nezapomínejte na kvalitní obuv, rukavice, šálu a také čepici. Hlavou totiž uniká nejvíce tepla.

(skl)

Zdroj: Markenson D., Ferguson J. D., Chameides L., Cassan P., Chung K.-L., Epstein J., Gonzales L., Herrington R. A., Pellegrino J. L., Ratcliff N., Singer A.: Part 17: first aid: 2010 American Heart Association and American Red Cross Guidelines for First Aid. Circulation. 2010; 122 (suppl 3): S934–S946.

Líbí se Vám tento článek?
Hlasy: 3
Sdílení a tisk
X
ODESLAT
Novinky
Hemagel pomůže při léčbě akné

Hemagel pomůže při léčbě akné

Zanícená místa a jizvičky se neobjevují pouze po...

Odřeniny a škrábance zahojí nejrychleji Hemagel

Odřeniny a škrábance zahojí nejrychleji Hemagel

Povrchové ranky, mezi něž patří škrábance a...

Když sezení bolí… aneb Jak si poradit s anální fisurou

Když sezení bolí… aneb Jak si poradit s anální fisurou

I přes bolest a případné krvácení jdeme s tímto...