I přes bolest a případné krvácení jdeme s tímto choulostivým problémem jen málokdy k lékaři, a to i přesto, že existuje jeho léčba.
I přes bolest a případné krvácení jdeme s tímto choulostivým problémem jen málokdy k lékaři, a to i přesto, že existuje jeho léčba.
Anální fisura – velmi bolestivý zdravotní problém, doprovázený bolestí a často také krvácením. Přesto, že trápí každého pátého člověka, odborníka navštíví málokdo. A přitom existuje účinná léčba.
Akutní nebo chronický problém
Pokud je anální fisura přítomna méně než 6 týdnů, považuje se za akutní. Chronickou se pak stává po uplynutí této doby. V každém případě se fisura může rozšířit až na kruhovitý sval zvaný vnitřní svěrač. Ten se typicky stáhne a způsobí další rozšíření trhliny, což zpomaluje její hojení. Rizikovými faktory jsou zánětlivá onemocnění střeva, tuhá stolice či prudký průjem. Pocit pálení, krvácení a bolest, které následují při nebo po vyprázdnění, jsou častými symptomy. Jakmile se trhlina jednou objeví, mohou se tyto příznaky opakovat po každém vyprázdnění. Bolest v konečníku přitom může přetrvávat několik minut až hodin. Krvácení je většinou mírného rázu a v případě chronické fisury může ustat.
Diagnóza je snadná
Anální fisura se většinou rozpozná podle výše popsaných příznaků. V akutní bolestivé fázi se mnohdy postižené místo nevyšetřuje. Až po zhojení může být nutné vyšetření konečníku či tlustého střeva. Fisura, která vznikla poprvé, se může zhojit sama o sobě. Ta chronická však většinou vyžaduje léčbu. Cílem je ulevit od bolesti a odstranit stažení. V první řadě je třeba dietou napravit případnou zácpu a zajistit, aby stolice byla měkká. Toho lze docílit vysokým příjmem vlákniny ve stravě. Ovoce a zelenina, případně psyllium, patří mezi nejlepší volby. Mezi další metody léčby anální fisury patří:
- užívání projímadla,
- sedací koupele,
- nitroglycerin používaný v místě problému,
- chirurgický zásah,
(skl)
Zdroj: www.uptodate.com